ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ
Γκουμάτση Σοφία
Βιογραφικό
Βιογραφικό
Καναβά Ευή
Βιογραφικό
Βιογραφικό
Κακογιάννη Μαρία
Βιογραφικό
Βιογραφικό
Κουφονικολάκου Μαρία
Η Μαρία Κουφονικολάκου είναι ψυχολόγος (αρ. άδειας άσκησης επαγγέλματος 5102/2005), απόφοιτη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, την πρώτη φορά ως φιλόλογος, τη δεύτερη φορά, μετά από κατατακτήριες, ως ψυχολόγος και την τρίτη ως κάτοχος του μεταπτυχιακού M.Sc. «Διαχείριση κρίσεων».
Έχει εκπαιδευτεί και εργαστεί επί μακρόν σε πολλά πλαίσια στην Ελλάδα, όπως την Εταιρεία Ψυχοκοινωνικής Υγείας του Παιδιού και του Εφήβου, το Ινστιτούτο Έρευνας & Θεραπείας της Συμπεριφοράς, το Ινστιτούτο Ψυχικής Υγείας Παιδιών & Ενηλίκων, το Παίδων Αγ. Σοφία, τους Γιατρούς του Κόσμου κ.λ.π. Είναι πιστοποιημένη συνεργάτης της Β΄ Παιδιατρικής Κλινικής του Εθνικού & Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών για το φαινόμενο του «εθισμού» στο διαδίκτυο καθώς και για τους κινδύνους που αντιμετωπίζουν τα παιδιά και οι έφηβοι από την ανεξέλεγκτη χρήση του διαδικτύου (πρόγραμμα Αριάδνη). Υπήρξε επίσης συνεργάτης του Αιγινήτειου Νοσοκομείου - Α΄ Ψυχιατρική Κλινική (πτέρυγα Σκαρπαλέζου) από τον Ιανουάριο του 2016 ως το Μάρτιο του 2018.
Εργάστηκε επί σειρά ετών ως ψυχολόγος σε Κοινωνική Υπηρεσία, όπου καθημερινά ερχόταν σε επαφή με δεκάδες περιστατικά, ενηλίκους, παιδιά και εφήβους και με αντικείμενο τη συνεργασία με την Εισαγγελία Ανηλίκων σε θέματα Παιδικής Προστασίας, τη συνεργασία με τα σχολεία της περιοχής, την παρέμβαση στην κρίση, την ψυχοκοινωνική υποστήριξη ενηλίκων και τη διασύνδεση.
Έχει εργαστεί ως ψυχολόγος στο ΠΙΚΠΑ Βούλας και υπήρξε επιστημονικά υπεύθυνη δομών ημιαυτόνομης διαβίωσης, στα πλαίσια του προγράμματος αποασυλοποίησης.
Έχει πραγματοποιήσει πολυετή ανάλυση με διδάσκοντα αναλυτή της Ελληνικής Εταιρείας Ψυχανάλυσης και Ψυχαναλυτικής Ψυχοθεραπείας. Στην ίδια εταιρεία ολοκληρώνει την εκπαίδευση της.Έχει συμμετάσχει σε συνέδρια και ημερίδες ως ομιλήτρια και με αναρτημένες ανακοινώσεις.
Εργάζεται με ενήλικες στη Γλυφάδα.
Η Μαρία Κουφονικολάκου είναι ψυχολόγος (αρ. άδειας άσκησης επαγγέλματος 5102/2005), απόφοιτη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, την πρώτη φορά ως φιλόλογος, τη δεύτερη φορά, μετά από κατατακτήριες, ως ψυχολόγος και την τρίτη ως κάτοχος του μεταπτυχιακού M.Sc. «Διαχείριση κρίσεων».
Έχει εκπαιδευτεί και εργαστεί επί μακρόν σε πολλά πλαίσια στην Ελλάδα, όπως την Εταιρεία Ψυχοκοινωνικής Υγείας του Παιδιού και του Εφήβου, το Ινστιτούτο Έρευνας & Θεραπείας της Συμπεριφοράς, το Ινστιτούτο Ψυχικής Υγείας Παιδιών & Ενηλίκων, το Παίδων Αγ. Σοφία, τους Γιατρούς του Κόσμου κ.λ.π. Είναι πιστοποιημένη συνεργάτης της Β΄ Παιδιατρικής Κλινικής του Εθνικού & Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών για το φαινόμενο του «εθισμού» στο διαδίκτυο καθώς και για τους κινδύνους που αντιμετωπίζουν τα παιδιά και οι έφηβοι από την ανεξέλεγκτη χρήση του διαδικτύου (πρόγραμμα Αριάδνη). Υπήρξε επίσης συνεργάτης του Αιγινήτειου Νοσοκομείου - Α΄ Ψυχιατρική Κλινική (πτέρυγα Σκαρπαλέζου) από τον Ιανουάριο του 2016 ως το Μάρτιο του 2018.
Εργάστηκε επί σειρά ετών ως ψυχολόγος σε Κοινωνική Υπηρεσία, όπου καθημερινά ερχόταν σε επαφή με δεκάδες περιστατικά, ενηλίκους, παιδιά και εφήβους και με αντικείμενο τη συνεργασία με την Εισαγγελία Ανηλίκων σε θέματα Παιδικής Προστασίας, τη συνεργασία με τα σχολεία της περιοχής, την παρέμβαση στην κρίση, την ψυχοκοινωνική υποστήριξη ενηλίκων και τη διασύνδεση.
Έχει εργαστεί ως ψυχολόγος στο ΠΙΚΠΑ Βούλας και υπήρξε επιστημονικά υπεύθυνη δομών ημιαυτόνομης διαβίωσης, στα πλαίσια του προγράμματος αποασυλοποίησης.
Έχει πραγματοποιήσει πολυετή ανάλυση με διδάσκοντα αναλυτή της Ελληνικής Εταιρείας Ψυχανάλυσης και Ψυχαναλυτικής Ψυχοθεραπείας. Στην ίδια εταιρεία ολοκληρώνει την εκπαίδευση της.Έχει συμμετάσχει σε συνέδρια και ημερίδες ως ομιλήτρια και με αναρτημένες ανακοινώσεις.
Εργάζεται με ενήλικες στη Γλυφάδα.
Μπήτρου Λήδα
Η Λήδα Μπήτρου είναι κλινική ψυχολόγος και ψυχαναλύτρια. Έχει κάνει σπουδές στη Γαλλία και την Αγγλία αποκτώντας πτυχίο και μεταπτυχιακό στην Κλινική Ψυχολογία και Ψυχοπαθολογία (Université de Nice) και μεταπτυχιακό στις Ψυχαναλυτικές Σπουδές (University of Sheffield) ενώ τώρα είναι Υποψήφια Διδάκτωρ Ψυχοπαθολογίας και Ψυχανάλυσης στο Université de Bourgogne-Franche Comté.
Πριν ξεκινήσει την ιδιωτική άσκηση του επαγγέλματός της, εργάστηκε ως εκπαιδευόμενη και μεταπτυχιακή ερευνήτρια σε ιδιωτική ψυχιατρική κλινική στην Κηφισιά, ενώ αργότερα παρείχε εθελοντικά τις υπηρεσίες της σε δημοτικά πολυιατρεία δουλεύοντας ατομικά και με οικογένειες. Επίσης δίδαξε σε ιδιωτικό κολλέγιο που συνεργαζόταν με πανεπιστήμια του εξωτερικού μαθήματα Ψυχολογίας και Ψυχανάλυσης.
Είναι πιστοποιημένη συντονίστρια ομάδων Μπάλιντ που απευθύνονται σε γιατρούς, ψυχολόγους και άλλους επαγγελματίες υγείας και προσφέρει ατομική και ομαδική εποπτεία σε ψυχοθεραπευτές και ψυχολόγους. Είναι ιδρυτική πρόεδρος της Ελληνικής Εταιρείας Ιατρικής Ψυχολογίας & Ομάδων Μπάλιντ. Επίσης ασχολείται με την ψυχολογία της ιατρικώς υποβοηθούμενης αναπαραγωγής και την περιγεννητική ψυχολογία και συνεργάζεται με νοσοκομεία για τη επιμόρφωση γιατρών και επαγγελματιών υγείας στην Ψυχολογία. Έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον για την σχέση της Ψυχανάλυσης με την Ψυχοσωματική αλλά και την εφαρμογή της πρώτης σε διάφορα πεδία γνώσης και κοινωνικής δράσης (Ιατρική, τέχνες, πολιτική κλπ). Συνεχίζει στο Quatrième Groupe (Organisation Psychanalytique de Langue Française) την ψυχαναλυτική εκπαίδευση που ξεκίνησε στην Ελληνική Ψυχαναλυτική Εταιρεία .
Εργάζεται με ενήλικες, εφήβους και ζευγάρια στο γραφείο της στο Μαρούσι και την Εκάλη.
Παπανικολάου Δάφνη-Τατιάνα
Η Δάφνη-Τατιάνα Παπανικολάου είναι απόφοιτος του τμήματος Ψυχολογίας και του Μεταπτυχιακού Προγράμματος ΜΜΕ και Ψυχολογία του Παντείου Πανεπιστημίου.Έχει εργαστεί επί μακρόν στην Κοινωνική Μέριμνα του Δήμου Κηφισιάς παρέχοντας ψυχαναλυτική ψυχοθεραπεία σε ενήλικες, εφήβους, παιδιά, συμβουλευτική σε μαθητές στα σχολεία του δήμου και εποπτεία σε φοιτητές ψυχολογίας. Επίσης έχει διοργανώσει εκπαιδευτικά σεμινάρια για το προσωπικό των βρεφονηπιακών σταθμών του δήμου Άνω Λιοσίων και έχει εργαστεί στο Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο του Παιδοψυχιατρικού Νοσοκομείου Αττικής. Συντόνισε θεραπευτικές ομάδες στο Σισμανόγλειο και τον Ευαγγελισμό και δίδαξε ως καθηγήτρια στα ΙΕΚ Προσχολικής Αγωγής ατόμων με ειδικές ανάγκες.
Έχει πραγματοποιήσει προσωπική ανάλυση και εποπτεία με ψυχαναλυτές της Ελληνικής Ψυχαναλυτικής Εταιρείας και έχει συμμετάσχει σε συνέδρια και εκπαιδευτικούς κύκλους σεμιναρίων στους τομείς της ψυχιατρικής, της ψυχοσωματικής, της θεραπείας μέσω τέχνης και της ψυχανάλυσης. Είναι ιδρυτικό μέλος της Ελληνικής Εταιρείας Ιατρικής Ψυχολογίας και Ομάδων Μπάλιντ (πρ. Ελληνικές Ομάδες Balint).
Από το 2009 εργάζεται ιδιωτικά ως ψυχαναλυτική ψυχοθεραπεύτρια με ενήλικες, εφήβους και παιδιά στην Κηφισιά.
Πρώην συνεργάτες στα τεύχη
Γκεβέζου Κλεονίκη
Γρίβα Φαίη
Μακρής Στέλιος
Σεμιδαλά Λήδα
Χατζηδημήτρη Μάγδα
Γκεβέζου Κλεονίκη
Γρίβα Φαίη
Μακρής Στέλιος
Σεμιδαλά Λήδα
Χατζηδημήτρη Μάγδα